DUFLU: the composition of all leagues and groups of the championship of Ukraine among the teams of children's and youth sports facilities of the season 2020/2021
The DUFLU Directorate has approved the composition of all leagues and relevant groups of competitions of the Ukrainian Football Championship among the teams of children's and youth sports institutions of the 2020-2021 season.
Elite League
(4 age categories - U-17 / U-15 and U-16 / U-14)
Group 1
- Atlet (Kyiv)
- OK them. Piddubnoho (Kiev)
- "Change-Obolon" (Kiev)
- CYSS-26 (Kiev)
- Premier Nyva (Vinnytsya)
- VODYUSSH (Vinnytsia)
Group 2
- Shakhtar (Donetsk)
- Dynamo (Kyiv)
- YFS-15 (Kyiv)
- PIFC (Dnipro)
- Chornomorets (Odesa)
- UFC-Olimpik (Kharkiv)
Group 3
- YFS-11 Chornomorets (Odesa)
- FC Mariupol (Mariupol)
- Metalurh YFS (Zaporizhzhya)
- Inter (Dnipro)
- DAF "Dnipro" (Dnipro)
- Mykolaiv YFS (Mykolaiv)
Group 4
- Karpaty (Lviv)
- UFC-Karpaty (Lviv)
- FC Lviv (Lviv)
- VIK-Volyn (Volodymyr-Volynskyi)
- Volyn (Lutsk)
- MFA (Mukachevo)
Total: 24 clubs.
Higher league
(4 age categories - U-17 / U-15 and U-16 / U-14)
Group 1
- Yunist (Chernihiv)
- Desna (Chernihiv)
- KODYUSSH (town of Shchaslive)
- Dinaz (Vyshhorod)
- Kolos (Kovalivka)
- YS Champion (Kyiv)
- FA Arsenal (Kyiv)
- Lokomotiv (Kyiv)
- Sparta-Kyiv (Kyiv)
- Polissya (Zhytomyr)
Group 2
- Kremin (Kremenchuk)
- YS Vorskla (Poltava)
- Molod (Poltava)
- Barça (Sumy)
- Vostok (Kharkiv)
- Metalist 1925 (Kharkiv)
- Maister Myacha (Kharkiv)
- YS Dnipro (Dnipro)
- CYSS-2 (Dnipro)
- Avangard (Kramatorsk)
Group 3
- Oleksandriya-Ametyst (Oleksandriya)
- Zirka (Kropyvnytskyi)
- YS Mykolaiv (Mykolaiv)
- Hirnyk (Kryvyi Rih)
- YS Kryvbas-1 (Kryvyi Rih)
- FC Odesa (Odessa)
- "Education" (Kherson)
- CYSS "Kherson" (Kherson)
- YS Cherkasy (Cherkasy)
- Dnipro-80 (Cherkasy)
Group 4
- Prykarpattya (Ivano-Frankivsk)
- NFC Hurricane Academy (Ivano-Frankivsk)
- YS Uzhgorod (Uzhgorod)
- CYSS FA "Ternopil" (Ternopil)
- Podillya (Khmelnytskyi)
- Bukovyna (Chernivtsi)
- FC "Amber" (Novoyavorivsk)
- "Protection" (Lviv)
- YS Kostopil (Kostopil)
- YS Veres (Rivne)
Total: 40 clubs.
First League
(2 age categories - U-17 / U-15)
Group 1
- "Luhansk region" (Kreminna)
- CYSS "Sumy" (Sumy)
- OLISP Barca (Sumy)
- Mriya-Norven FC (Kupyansk)
- CYSS Lyubotin (Lyubotin)
- "Lighthouse" (Rollers)
- HTZ (Kharkiv)
- Arsenal (Kharkiv)
- College. S. Bubki (Bakhmut)
- CYSS "Kolos" (Konstantinovsky district)
Group 2
- Arena (Kharkiv)
- Dynamo (Kharkiv)
- "Leader" (Dnipro)
- CYSS-7-Ocean (Dnipro)
- CYSS-12 (Dnipro)
- FA Rotanya and Zozuli (Dnipro)
- SKMD (Dnipro)
- CYSS named after Gorpinka (Poltava)
- Hirnyk-Sport (Horishni Plavni)
- FC Flamingo (Horishni Plavni)
Group 3
- SDYUSSHOR "Metallurgist" (Zaporozhye)
- CYSS Berdyansk (Berdyansk)
- Dynamo (Zaporizhzhya)
- Dieselist (Tokmak)
- Spartak (Melitopol)
- Ajax-Metallurg (Zaporizhzhya)
- FC Nikopol (Nikopol)
- HFC Penuel (Kryvyi Rih)
- Inhulets (Petrove)
- KZ CYSS "Olympia-Azovstal" (Mariupol)
Group 4
- AFURR-Minai (Minai)
- AFURR (Minai)
- Dynamo (Lviv)
- Rukh (Vynnyky)
- SDYUSSHOR-4 (Lviv)
- Galicia (Lviv)
- FC "Nikolaev" (Nikolaev)
- "Adrenaline" (Lutsk)
- FC "Kovel-Volyn" (Kovel)
- FC Varash (Varash)
Group 5
- CYSS-1 (Khmelnytskyi)
- KDYUSSH PPO KhNPP (Netishyn)
- TODYUSSH (Kopychyntsi)
- DYUSK "Champion plus" (Ternopil)
- Sparta (Chernivtsi)
- FC Kalush (Kalush)
- DUFK "Nika-05" (Ivano-Frankivsk)
- CYSS-3 (Ivano-Frankivsk)
- Victoria Lyceum (Ivano-Frankivsk)
- "Temp" (Vinnytsia)
Group 6
- FC Otrada (Odessa)
- DUFK "Chernomorets" (Odessa)
- YS Atletyk (Odesa)
- CYSS-9-Athletic (Odessa)
- FGC "Illichivets" (Chernomorsk)
- CYSS-3 (Nikolaev)
- CYSS-5 (Nikolaev)
- Crystal (Kherson)
- SC Palmyra (Odesa)
- CYSS Izmail (Izmail)
Group 7
- "Youth-Basis" (Uman)
- FC Lubomir (Stavishche)
- "Change" (Position)
- SFK Forward (Vasylkiv)
- "Nika" (Kiev)
- YFS-1 (Kyiv)
- FC Podil (Kyiv)
- "Unity" (Kiev)
- CYSS-2 (Kropyvnytskyi)
- DFC Bratslav Junior (Bratslav)
Group 8
- CYSS named after Mamiashvili (Konotop)
- CYSS Priluki (Priluki)
- Chaika (Vyshhorod)
- DUFK "Cascade" (Brovary)
- CYSS Sandstone (Sandstone)
- Chaika (Petropavlivska Borschahivka)
- CYSS-AIK (Chudniv)
- FC Mal (Korosten)
- DUFK "Germ" (Chernyakhiv)
- CYSS Berdychiv (Berdychiv)
Total: 80 clubs.
DUFLU-2024 Cup among U-16 teams: Lviv "Rukh" became the winner of the tournament
Today, March 16, the winner of the Winter Cup of the Children's Youth...
DUFLU-2024 Cup among U-16 teams: "Dynamo" and "Rukh" will play for the trophy
The 1/2 finals of the Cup of the Children's and Youth Football League of Ukraine were played...
21 Ukrainian coaches received UEFA C-licenses
Training in the next, fifth in a row, training game has ended...
DUFLU Cup-2023: final matches were held in four age categories (updated)
On June 24 and 25 at the "Knyazha-Arena" base in the village of Happy re...