Ukrainian Cup-2020/2021. The matches of the second preliminary stage will take place on September 16-17

Today and tomorrow 11 matches of the second preliminary stage of the Ukrainian Cup 2020/2021 will take place.

Ukrainian Cup-2020/2021. The second preliminary round

16.09.2020

Mykolaiv (Mykolaiv) - Chornomorets (Odesa). Mykolayiv. 16.00 Referee - Paskhal I.Yu. (Kherson), assistant referees - Zhukov OV (Kharkiv), Matyash VV (Donetsk), fourth referee - Yeremeyev EA (Mykolaiv), referee observer - Bych HV (Kyiv).

Nyva (Vinnytsya) - Krystal (Kherson). Vinnytsya. 16.00. Referee - Romanyuk AM (Ivano-Frankivsk), assistant referees - Witt OF (Kyiv), Likarenko AO (Kyiv), fourth referee - Kobyalko RM (Vinnytsya region), referee observer - Trach BB (Ternopil).

Kryvbas (Kryvyi Rih) - Tavriya (Simferopol). Kryvyi Rih. 16.00. Referee - Kovalenko AA (Poltava), assistant referees - Zaporozhenko DI (Zaporizhzhya), Vysotsky VO (Zaporizhzhya), fourth referee - Polishchuk MP (Kryvyi Rih), referee observer - Sobotyuk SA (Kyiv).

Victoriya (Mykolaivka) - Dinaz (Vyshhorod). Mykolayivka. 16.00 Referee - Afanasyev OO (Kharkiv), assistant referee - Lapytskyi OS (Kyiv), Yakovlev E.Yu. (Kyiv), fourth referee - Pesotsky Ya.S. (Sumy), referee observer - Bryukhov PA (Kremenchuk).

Uzhhorod (Uzhhorod) - Ahrobiznes (Volochysk). Uzhhorod. 16.00. Referee - Kalyonov OO (Lviv), assistant referees - Ostapchuk VI (Lviv), Kovalchuk Yu.A. (Lviv), fourth referee - Zaprutnyak VV (Uzhhorod), referee observer - Ovchar II (Ivano-Frankivsk).

Volyn (Lutsk) - Prykarpattya (Ivano-Frankivsk). Lutsk. 17.00 Referee - Blavatskyi RA (Lviv), assistant referees - Kotubei PV (Zakarpattya region), Nyzhnyk VO (Vinnytsya), fourth referee - Podryhulya VV (Lutsk), referee observer - Danevych MI (Kyiv).

Alliance (Lypova Dolyna) - Veres (Rivne). Sumy. 18.00 Referee - Solovyan OM (Kyiv), assistant referees - Chopilko TH (Kyiv region), Dashko OV (Kyiv region), fourth referee - DV Lupach. (Sumy), referee observer - Chernyshov VB (Kremenchuk).

Obolon (Kyiv) - Polissya (Zhytomyr). Kyiv. 18.00 Referee - Shandor OA (Lviv), assistant referees - Berkut OA (Sumy), Fedorak Yu.V. (Ivano-Frankivsk), fourth referee - Zora KP (Kyiv), referee observer - Yu.M. Skoreiko (Chernivtsi).

VPK-Agro (Shevchenkivka) - Kremin (Kremenchuk). Dnipro. 18.30. Referee - Nazarov EE (Kharkiv), assistant arbitrators - Bliznyuk MI (Kharkiv), Bakhmetyev AI (Kharkiv), the fourth arbitrator - Telbukh LV (Dnipro), arbitration observer - Isayev YI (Zaporizhzhia).

17.09.2020

Epicenter (Dunaivtsi) - Nyva (Ternopil). Dunaivtsi. 17.00. Referee - Serputko GO (Odesa), assistant referees - Pavlinov OV (Odesa), Sukhin VV (Odesa), fourth referee - Malyar V.Yu. (Khmelnytskyi), referee observer - Levko MV (Chernivtsi).

Metallurh (Zaporizhzhya) - Hirnyk Sport (Horishni Plavni). Zaporizhzhya. 18.00. Referee - Bych IG (Kyiv), assistant referees - Marchyk OV (Kyiv), Dubovyi OS (Luhansk), fourth referee - Kozyryatskyi MS (Zaporizhzhya), referee observer - Hordiyenko OV (Dnipro).

The draw for the 1/16 finals of the Cup of Ukraine, which will be attended by 11 clubs of the Ukrainian Premier League and 11 winners of the second preliminary stage, will begin at 12.00 on Friday, September 18.

Join the live draw at UAF YouTube Channel.

TOPIC NEWS
Subscribe to news